ЕТИКЕТИ

учебен център учебен център тара обучение тара курсове матура български език обучения БЕЛ изпит кандидат студенти дистанционно обучение присъствено 7 клас интензивен курс математика кандидат-студенти езикова култура консултации съчинение групи онлайн обучение подготовка есе 6 клас групови умения ускорени литература група 12 клас занималня училище индивидуално онлайн френски език индивидуални знания немски език малки групи център услуги кандидатстудентски 10 клас личностно израстване изкуства едногодишен усъвършенстват история пробен кариерно развитие Тара ученик ДЗИ 5 клас успех чуждоезиково обучение професионално целогодишен английски език руски език деца 1 клас испански език целогодишна езиков кандидатстване кандидат гимназист двугодишен клас рисуване игри публикации кандидат- гимназист НВО Христо 4 клас децата приложни целодневна 3 клас 11 клас психолог 9 клас 2 клас курс 8 клас 5 забавления на открито спортни лятна ваканция консултация Смирненски Йовков Йордан яворов лятна занималня реализация уроци документи
  УЧЕБЕН ЦЕНТЪР ТАРА     ·       ЦПО     ·       НОВИНИ     ·       (+359) 2 980 7432

Първият учебен ден – размисли и настроения

2024-03-29

 

Наскоро ми попадна статия за първия учебен ден в Швеция, отразяваща реакцията на едно хърватско дете и впечатленията на неговите родители от скандинавската образователна система. Навярно този текст е задържал погледа и на много от вас. Той провокира у мен паралел, който ми се ще да споделя в навечерието на първия учебен ден.

От статията става ясно, че всичко е безплатно за ученика – учебници и учебни помагала, уроците по роден език дори. Всичко, ама всичко е безплатно. При нас се говори за едни 250-300 лв., необходими за подготовката на един ученик. И може би това е минимумът. Какво ли ще се окаже след  15. септември и първата родителска среща?! Ако пък не сте купили правилните тетрадки, мислете му – още колко ли пари ще трябва да похарчите! Може би тревогите надделяват над радостта да изпратиш ученик. Напрежението не приключва с първия учебен ден, но да спрем дотук с  тъжните коментари, защото от тях полза няма. Всички знаем как е тук и как е там. Какво обаче прави всеки от нас за промяната ?

Преди много години създадох Учебен център ТАРА точно с намерението да изградя оазис на различно отношение към ученето като дейност и ученика като обект на същата. Експериментите, нововъведенията не са лошо нещо, но в сферата на образованието май са повечко и с твърде резки обрати. Като следствие от това – множество потърпевши. Не само учениците, разбира се. И родители, и учители – дори цялото ни общество пада в капана на иновативните търсения на амбициозни чиновници. За нашия екип е важна спокойната атмосфера за децата, творческата свобода за колегите, партньорството с родителите и искреността в общуването, за да изградим едно ново отношение у учениците към нелекия процес на учене. То трябва да е ползотворно, но не и скучно.  И всичко това започва с първия учебен ден, с първия звънец, с първия урок...

Но думата днес е за съпоставката  - между нашата и другата образователна система. Много модерно е напоследък да се мерим със скандинавската (хем пазарна икономика, хем социален ангажимент – какво по-добро!).  Откъде да започнем съизмерването? И какво да включва то? Едва ли ще бъда изчерпателна, но все пак – да започнем:

  • Те избират да са готови за живота, ние – за изпита.
  • При тях няма „елитни“ и „слаби“ ученици, а при нас едни четат по цветни, други – по черно-бели учебници (нищо, че това разделение беше само намерение).
  • Равенство между учениците, но и равенство в изучаването на всички предмети. При тях не се смята, че математиката е по-важна от изкуството, а при нас музиката, рисуването и физическото възпитание като че ли не са предмети.
  • Равенството е и между родителите. Там учителите не се интересуват какво работят родителите, а тук е от първостепенна важност.
  • Равенство при учителите. Там няма „любими“ и „омразни“, а тук критериите за преценка са някак размити, даже неадекватни: строгите са "лоши", макар че точно на тях след години сме най-благодарни.
  • Самостоятелност: за тях тя е от изключителна важност с оглед на бъдещата реализация на децата, при нас – вместването в „калъпа“ на послушанието и зависимостта е в основата на разбирането ни за дисциплина и екипност.

Съпоставките могат да продължат, но и това е достатъчно, за да стане очевидна разликата  - разлика, която е отражение на народопсихологията на съответните нации. Не е необходимо сляпо да следваме нечия чужда система, но пък и нищо няма да навреди, ако се поучим от добрите практики в учебните системи на която и да е друга страна.

В навечерието на първия учебен ден освен равносметка като възрастни, можем да покажем отношение към децата – отношение на топлота, загриженост, подкрепа. Можем да превърнем този ден в празник за тях. 

Като Управител на Учебен център ТАРА Ви пожелавам  празнично настроение в първия учебен ден, вдъхновение и успехи през цялата учебна година!

Марияна Бохотска

 

 

Учебен център Тара

ТАРА АКТИВ ЕООД започва дейността си като Учебен център ТАРА с подготовката на кандидат-гимназисти и кандидат-студенти, както и с езиково обучение в гъвкави и атрактивни форми. С лицензия № 200612342 /19.07.2006г. на Национална агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет на РБългария към ТАРА АКТИВ ЕООД се открива ново направление – професионално обучение.

              

ГАЛЕРИЯ