ЕТИКЕТИ

учебен център учебен център тара обучение тара курсове матура български език обучения БЕЛ изпит кандидат студенти дистанционно обучение присъствено 7 клас интензивен курс математика кандидат-студенти езикова култура консултации съчинение групи онлайн обучение подготовка есе 6 клас групови умения ускорени литература група 12 клас занималня училище индивидуално онлайн френски език индивидуални знания немски език малки групи център услуги кандидатстудентски 10 клас личностно израстване изкуства едногодишен усъвършенстват история пробен кариерно развитие Тара ученик ДЗИ 5 клас успех чуждоезиково обучение професионално целогодишен английски език руски език деца 1 клас испански език целогодишна езиков кандидатстване кандидат гимназист двугодишен клас рисуване игри публикации кандидат- гимназист НВО Христо 4 клас децата приложни целодневна 3 клас 11 клас психолог 9 клас 2 клас курс 8 клас 5 забавления на открито спортни лятна ваканция консултация Смирненски Йовков Йордан яворов лятна занималня реализация уроци документи
  УЧЕБЕН ЦЕНТЪР ТАРА     ·       ЦПО     ·       НОВИНИ     ·       (+359) 2 980 7432

Аз имам една мечта - да създам идеали

2015-03-31

"Нашето поколение няма световна война, нито голяма депресия. Нашата война е духовна. Нашата депресия са животите ни."

"Боен клуб", Чък Паланюк

„Fight club” Chuck Palahniuk

 

Човек не може да направи избор за много от важните неща в живота си. Не може да избере дали да се роди или не, кога и къде да се роди. Човек не може да избере родителите си, езика си, страната си. Поколение ‘89 не прави изключение – то просто се появи на този свят през 1989 г. и попадна в свят на постоянни промени. Толкова чести и интересни, че ти се иска да изкрещиш :”Пази Боже да живееш в интересно време”.  Поколението, родено през 1989 г., вече чукаме на вратата на големия живот и даже правим плахи стъпки в него. Според повечето психолози, социолози и изобщо специалисти, ангажирани с проблемите на нашето поколение, преходът оставя сериозни белези върху родените в годините на прехода. Голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаем какво искаме да постигнем в живота си ( та то и възрастните понякога не знаят). Страхуваме се да си поставим цели, защото дори когато го направим, нямаме или достатъчно умения, или пък хъс не ни достига да ги постигнем. Това създава в нас напрежение, което понякога избива в различни видове агресия. Една част от децата на прехода се спасяваме просто чрез бягство (и емигрирането е бягство). Други се затваряме в себе си и отказваме да следваме каквато и да е житейска стратегия ( това пак е бягство). За трети пък обществено-политичският ангажимент е ненужно комуникиране, доброволно обричане на маргинализация.  Ние сме политически, обществено и професионално пасивни. Агресивното поведение се среща много по-често в нашето поколение, отколкото в предишните. Дали обаче това е по наша вина или просто е наша беда? Ако е вина, чия е тази вина – наша или на поколенията преди нас?

Поколението, което преживя ‘89-та година като част от своята младост, както и своя зрял живот – това поколение го учеха, че с тази промяна историята свършва ( за справка – Френсис Фукуяма). Това обаче се оказа не просто заблуда или грешка, а огромна заблуда и грешка. Оказа се, че историята въобще не е свършила, а по скоро продължава или започва с ново броене – без ориентир, без ценности, без истински стойности. Старите ценности бяха разрушени, нови не бяха създадени – дори се наложиха антиценности. Започна тотална подмяна на стойностите! Разни мимолетни неща ни се представяха като вечни, а материалните стойности ни се представяха като истина от последна истанция. Когато ориентирахме вниманието си върху някоя духовна стойност, просто ни казваха, че това не е стойностно. Стойностно беше единствено това, което може да се пипне с ръка, да се измери с пари, да се постави в банкова сметка. Животът обаче продължава.

Световната финансова и икономическа криза буквално измете тези псевдостойности и ценности и показа тяхната мимолетност ( Исус Христос не беше ли изгонил първо търговците от храма преди да започне да проповядва морални ценности и стойности, които всички повтарят, но дали ги спазват наистина?) Оказа се, че всъщност това не е толкова криза на материалното, криза на финансите, а преди всичко е криза на морала. Неспособността да се покаже кое е истински стойностно, кое трябва да бъде истинският ориентир в живота на младите хора. Тогава защо да се учудваме, че поколение ‘89 е поколение без ориентири, с много проблеми и без визия за бъдещето? Откъде новото поколение да взема пример – от зрелите личности, изгубили вяра, или от наборите, изгубили посока?

Хората казват, че е трудно да се живее във времена на промени: промяната ражда идеи – добри и лоши. В промяната се раждат гени, но и престъпници. Поколение ‘89 е може би най-бързо адаптиращото се към новотостите поколение, защото времето е динамично. Заобиколение сме от високотехнологични машини, оборудвания, софтуерни предизвикателства...Животът ни се е превърнал в един неспиращ „изкуствен интелект”, проектиран да прави всичко, което му кажат и за каквото го настроят. За младото поколение спешните задачи изместиха истински важните и всеки един момент се превърна в кризистен, спешен. Случващото се в България сега е много подобно на това от Западна Европа през 60-те години: "Следвоенното поколение в Европа - оцеляващите, възстановяващите се, забравиха за децата си. Опитаха се механично да им припишат собствените си ценности, но те отказаха да ги приемат".

Промяната обърква, тя създава хаос и неуредици. Промяната ни кара да се приспособим към един нов начин на живот. В цялата тази кипяща промяна ние изгубихме идеалите си: по-малко мечтаем, а повече живеем за мига! За съжаление не търсим и не копнеем за непреходното, наситено с духовни стойности, а гоним временни материални придобивки. . Тази безумна смесица от консумативизъм, живот в интернет и мутренско-чалгаджийски културни влияния формира средата, в която ние намерихме себе си.

Според социолога Живко Георгиев нашето поколение страда от социален аутизъм, не може да води диалог, не знае как да постига целите си и като следствие може да бъде лесно манипулирано. Според изследванията, в които Живко Георгиев е участвал, единственият социализиращ фактор за нас е консуматорското общество: "Потребителската вълна намери най-верните си последователи точно в тази група", казва той.

Ние нямаме дарба, защото правим всичко, но не и по изключителен начин, а роботизирани от сивото ежедневие. Всеки от нас търси своя талант, но вижда, че не се отличава от останалите, след което се примирява с мисълта, че така е писано, а не защото има изход и такъв винаги може да се намери. Ние по-малко четем, повече гледаме (телевизия, кино). Приказваме повече, отколкото слушаме. Не разбираме себе си, но твърдим, че разбираме другите (Вдъхновено от Джордж Карлин – „Истинските неща в живота”). Притеснението ми е, че поколение ‘89 е поколение на работници – работници без цел и посока, без ясна и точна мисъл, лишени от малкото разум, различаващ нас хората от животните. Ако това е така обаче, дали малцинството ‘89, преоткрило своят път, отворило широко своя поглед за иновациите, има шанс за мечти или е обречено на живот без идеали в свят без ценности?

И така нашето поколение не само чука на вратата, но и носи заложените от предците ни мини (социални, прихологически, финансови, политически). Има ли обаче какво да направим за себе си, за да не платим прекалено висока цена за собствените си грешки и за грешките на предшестващите ни поколения?

Поколение ‘89 не избра  да се роди и да стане поколение ‘89 – това не зависеше от него. От него обаче зависи то да приеме ситуацията или да я отхвърли. Поколението трябва да избере какво да направи с живота си, как да го изживее... Крайно време е ние да се превърнем от експерти по оцеляване в хора, които истински живеят и ценят съществуването си. Пораженията във финансите, в икономиката, дори в политиката винаги могат да се оправят – въпрос на време! За да се поправят обаче е нужно ние да имаме ориентир и значими духовни ценности, които да ни насочват в екзистенциалното ни съществуване. За това аз мечтая за идеал, както са мечтали и са имали велики идеали Бащите на обединена Европа ( Роберт Шуман – „Обединена Европа без война”; Мечтата на генерал Дюгол за обединена Европа от Атлантика до Урал). Всички велики хора, бащите на Европа, са били велики не само за направените неща от тях, а преди всичко заради великите си мечти, които са ни помогнали да живеем в обединена и тепърва обединяваща се Европа. Тези стойностни хора са знаели, че техните мечти ще останат за тях самите само мечти, но че техните дела и мечти ще дарят бъдещите поколения с реални възможности и ценности. Нашият идеал е идеал за свят, който да бъде изпълнен с истински европейски стойности: Демократичността на Сократ, Любопитството на Одисей, Уважението на Аристотел към науката, Ренесансовият дух на Леонардо, Откривателството на Магелан и Колумб, Преклонението на Декарт пред разума, Толерантността на Еразъм и Волтер, Идеала на А.Фергюсън на гражданското общество, Солидарността – „За вашата и за нашата свобода”. Всички тези идеали са осъзнати чрез много тежък исторически опит. Тези ценности трябва да се адаптират към новия свят, изпълнен с динамичност и неопределеност, и да се превърнат в идеали за всички.  Обединено, поколение ‘89 ще има ясна светлина, която да следва. Ако не сме способни да го направим заради самите нас, то нека го направим за нашите деца и внуци! Те трябва да имат шанса да се родят в един по-нормален, по-добър, по-справедлив, по-морален и най-вече – пълен с идеали свят!

 

Родена: 12.12.1989

Даниела Милева, студент в УНСС.

С това есе авторът участва в конкурс за млади хора от Централна и Източна Европа, с който конкурс на тема „Роден/а през 1989 г.” се отбелязват историческите събитията от есента на 1989 г.

Учебен център Тара

ТАРА АКТИВ ЕООД започва дейността си като Учебен център ТАРА с подготовката на кандидат-гимназисти и кандидат-студенти, както и с езиково обучение в гъвкави и атрактивни форми. С лицензия № 200612342 /19.07.2006г. на Национална агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет на РБългария към ТАРА АКТИВ ЕООД се открива ново направление – професионално обучение.

              

ГАЛЕРИЯ