ЕТИКЕТИ

учебен център учебен център тара обучение тара курсове матура български език обучения БЕЛ изпит кандидат студенти дистанционно обучение присъствено 7 клас интензивен курс математика кандидат-студенти езикова култура консултации съчинение групи онлайн обучение подготовка есе 6 клас групови умения ускорени литература група 12 клас занималня училище индивидуално онлайн френски език индивидуални знания немски език малки групи център услуги кандидатстудентски 10 клас личностно израстване изкуства едногодишен усъвършенстват история пробен кариерно развитие Тара ученик ДЗИ 5 клас успех чуждоезиково обучение професионално целогодишен английски език руски език деца 1 клас испански език целогодишна езиков кандидатстване кандидат гимназист двугодишен клас рисуване игри публикации кандидат- гимназист НВО Христо 4 клас децата приложни целодневна 3 клас 11 клас психолог 9 клас 2 клас курс 8 клас 5 забавления на открито спортни лятна ваканция консултация Смирненски Йовков Йордан яворов лятна занималня реализация уроци документи
  УЧЕБЕН ЦЕНТЪР ТАРА     ·       ЦПО     ·       НОВИНИ     ·       (+359) 2 980 7432

„Песента на колелетата"

Идейните послания на Йовковия разказ „Песента на колелетата”

2015-03-31

Един от георите на Йовков, въплътил непоколебимата вяра на писателя в човека и способността му да твори Добро, е Сали Яшар от разказа „Песента на колелетата”. Изключителен със своята дарба да майстори „пеещи” каруци, в търсене  смисъла на живота, героят открива път към себе си и към света на другите. Материално богат и всепризнат, но погълнат от болката на своята лична трагедия – загубата на двама сина, под влиянието на възродителната сила на женската красота, Сали Яшар преосмисля със своята наблюдателна, проницателна и чувствителна натура свръхценностите в човешкото битие – красотата, любовта между хората и добротата. В тях той преоткрива и своето призвание – добротворството. В процеса на сътворяване на каруци, чиято уникална музикалност внася радост в нелекото битие на обикновените хора от село и ги сближава, героят намира начин да докосне душите на другите. Чрез творение на красота и себераздаване Сали Яшар успява да хармонизира живота им, да им даде повод да се усмихват по-често, да бъдат истински щастливи.
     Основна характеристика на Йовковия герой е изключителността. Още в самото начало на разказа Сали Яшар е предстаен като „прочут майстор” с „божа дарба”, което недвусмислено го определя като призван да бъде неповторим, обществено значим, човек с конкретна житейска мисия. Тук се въвежда и един от основните мотиви в разказа – за творческото начало, което в последствие придобива измеренията на извор на лично щастие чрез даряване радост на другите. Появявайки се „случайно”, като истински дар от Бога, сравнен с ония „знахари, които....с няколко думи връщат живота на много умиращи”, Сали Яшар има способността да влияе благотворно на хората, усетили успокояващата и носеща радост „музика” от колелетата на каруците, които той майстори.
    Показателен е фактът, че именно герой, в чиято душа „гори рана”,открива  радостта. Проницателният Сали Яшар  изтъква изключителността на каруците ,свързващи хората чрез любовта.:„тъй хубаво се чува, пее, пее...”, „твоите каруци...ги няма нийде”, „каруците, дето ги правиш, себап са”. Това е доказателство за лечебната, хармонизираща сила на творенията, изработени „със страст и увлечение”. Като „същинско чудо,” те могат да даряват не само радост и удовлетворение на твореца, който изразява себе си в акта на съзидание, но и на другите.Така чрез пеещите каруци пътищата се превръщат в символ на надеждата и радостта:те свързват хората и пренасят хармонията от индивидуалното битие в Дома и в душата на Сали Яшар на Пътя,символно обобщаващ живота на другите.Неслучайно „Песента на колелетата” е един от малкото разкази,отразяващи възстановената хармония,а героят е сред най-мъдрите Йовкови хора,успели да „прекрачат” границата  и да станат по-добри..
   Изграден на принципа на контраста между видимата и невидимата за другите страна, образът на Сали Яшар загатва необходимостта от откриване на онова липсващо звено, което да запълни празнината от загубата на двамата му сина. Макар че изглежда здрав и силен, той е благ, тих и „вдълбочен в себе си”. Въпреки че е прост човек, има вид на мъдрец и е странен за другите със своята вечна замисленост и дългите часове, прекарани в съзерцание на природата. Присъщо за Сали Яшар е както удовлетворението от творческия труд, така и усещането за неподозирана „сладост”,идеща от почивката. Той е богат и прочут, но „злочест” заради личната си трагедия. Ето защо и пространството, което най-често обитава е гранично – пейката, ситуирана между Пътя и Дома. Невъзможността на Сали Яшар да бъде част както от Дома( превърнал се в „тихо, пусто, мъртво” място след заминаването на дъщеря му, където се чувства като „гостенин”), така и от Пътя(света на другите), защото болката му до известна степен го изолира от останалите, е предпоставка за героя да обърне поглед навътре към себе си и да достигне до важни житейски прозрения. Във възходяща градация са представени етапите на проглеждане на героя, което намира своята кулминация в непоклатимата категоричност на думите: „Никаква чешма няма да правя. Каруци ще правя аз, туй стига.”. След като осъзнава тленността на материалното, Сали Яшар  започва да чувства нуждата да направи „себап” – начин за себепостигане, насочен към другите. Изживявайки момент на върховно въодушевление и щастие от „песента” на каруцата, която „съобщава” пристигането на дъщеря му, Сали Яшар сякаш се преражда под благотворното влияние на женската красота и осъзнава,че „няма по-голям дар от хубостта”. Домът му „оживява” от песента и смеха на младата жена, а сам той се пречиства от болката като пролива сълзи на радост и умиление, че и Шакире е част от творението на красота, която хармонизира света. След досега с тази свръхсила героят е готов да прозре и своето призвание, готов е да извърви и пътя до другите хора. Осъзнавайки, че „каруци трябва да правя аз, каруци”, Сали Яшар прозира чудотворното влияние на своите творби, които като „невести”, окичени с „цъфнали цветя” (багрилата), „пеят” и даряват щастие, надежда и красота. Това по категоричен начин поставя любовта между хората над всичко друго в света.
    Разказът „Песента на колелетата”като част от посланията на едноименния сборник, внушава идеята за смисъла на човешкия живот,за изключителността на всяко дело, завършено с любов и безкористно отношение към  другия. Защото не е важно дали човек ще прави каруци или нещо друго, а дали ще вложи душа и сърце, за да направи света малко по-красив, по-хармоничен, по-човечен.

Зорница Миткова,
12 кл., 91 НЕГ „Проф. К. Гълъбов” - София

Учебен център Тара

ТАРА АКТИВ ЕООД започва дейността си като Учебен център ТАРА с подготовката на кандидат-гимназисти и кандидат-студенти, както и с езиково обучение в гъвкави и атрактивни форми. С лицензия № 200612342 /19.07.2006г. на Национална агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет на РБългария към ТАРА АКТИВ ЕООД се открива ново направление – професионално обучение.

              

ГАЛЕРИЯ